דף הבית   |   מי אנחנו   |   צור קשר
 קריאה   כתיבה   אותיות הפלא   חשבון עם פגבג   הרצאות   קישורים   הורדות   הזמנה מאובטחת 
 קריאה מהי? 
  מודעות פונולוגית  
  מוכנות לכתה א'  
  לימוד קריאה 
  דיסלקציה  
גשר לקריאה
גם על לוח חכם
סדנת גשר לקריאה
שיטת רביב
נשימה טובההורידו את אותיות הפלא לנסיון
וגם תוכנות נוספות


 

קראו על אותיות הפלא לפני שתחליטו לרכושגשר לקריאה


תכנית טיפולית ייחודית שנבנתה במיוחד עבור ילדים שאינם מסוגלים להתגבר בעצמם על קשיי הקריאה. התוכנית מופעלת הן בבתים פרטיים והן בבתי ספר.
עיקרי התכנית התכנית מבוססת על כ-20 פגישות עם הילד ועם אחד ההורים, שהופך שותף לחווית הלימוד. בכל פגישה מתקדם הילד שלב לקראת קריאה שוטפת ומקבל תכנית אימון יומיומית בעזרת התוכנות שלנו. בפגישה אנו שמים דגש חזק על התיידדות והסבת הנאה, שבלעדיה, כך אנו מאמינים, אין לימוד משמעותי.

אז למה לוותר אם אפשר להתקדם? ילדים המתקשים בקריאה אינם יכולים להנות מבית הספר כשאר הילדים ועלולים להפסיק לשתף פעולה עם הלימודים. עם זאת, כדאי שכל הורה ידע שאסור להתייאש. השיטה שפיתחנו היא דרך מצויינת, נעימה ומבטיחה להתגבר על הבעיה וזאת במחיר סביר. גם אם המסע מייגע לעיתים, התוכנות מאפשרות להורים ליצור חווית לימוד כיפית בסביבה תומכת וסובלנית של המשפחה. ה"משולש" הנוצר בין הורה-ילד-מחשב הופך את ההורה לשותף בחווית הלימוד. אנו מבטיחים שבטחונו העצמי של הילד יתחזק והוא יצליח במשימה!.

קהל היעד לתכנית הם ילדים בעלי אינטליגנציה תקינה, שלא מצליחים לרכוש את הקריאה באותה קלות כמו חבריהם. כמחצית מהילדים, מצליחים לרכוש את מיומנות הקריאה תוך 3-4 חודשים בתחילת כיתה א'. לשאר הילדים דרושה תקופה נוספת של תרגול כדי להגיע לקריאה שוטפת, אולם חמישה עד עשרה אחוז מהילדים נתקלים בקשיים לא מוסברים בתרגום של הצורות הגרפיות לצלילים ובתהליך חיבור הצלילים למילה בעלת משמעות. ההצלחה בקריאה נראית רחוקה, לא מושגת ויוצרת בדרך כלל מעגל קסמים שלילי. הילדים מתוסכלים, לא מסוגלים להשקיע, ולכן אין סיכוי שיתגברו בעצמם על הבעיה עם הזמן.

מקור הבעיה נחקר בשנים האחרונות בסדרה של מחקרים הקשורים במבנה המוח. התברר שיש שוני במבנה המוח של ילדים שקריאתם תקינה לבין ילדים שאובחנו כדיסלקטים או כלקויי לקריאה. ההבדל הוא נוירולוגי וניתן לצילום. Sally Shaywitz, חוקרת אמריקאית, הכניסה אנשים לקויי קריאה למכונת fMRI לאחר ששתו משקה מתוק מסומן. בתוך המכונה נתנה להם משימות קריאה פשוטות על גבי מסך מחשב (קריאת הברות בודדות, מילים וכו'). מסתבר שאיזורי מוח פעילים צורכים סוכר יותר מאיזורים אחרים ולכן ניתן לצלם אותם. מהניסוי התברר שכל שלב בשלבי הקריאה, מתבצע באיזור ספציפי במוח. אם האיזור אינו מפותח דיו, הוא לא מצליח לבצע את המשימה ואז יש "תקיעה" אמיתית.

אימון מרוכז ואינטנסיבי. אותה חוקרת גאונית לא הסתפקה בקביעה שמוח הילד לא תקין ולכן אינו יכול ללמוד לקרוא, אלא הכניסה את הילדים למשטר אימונים שנמשך כארבעה חודשים. האימונים כללו עבודה על מודעות פונולוגית, כתיבה וקריאה של הברות בודדות, סינטזה (חיבור) של צלילים בודדים למילה ועוד. בסיום התכנית, דווח על הצלחה וגם על תיקון התמונה המוחית. איזורי הקריאה גדלו והתפתחו כך שתמונת המוח דמתה למוח של ילד שקריאתו תקינה.


עיקרי התוכנית של גשר לקריאה נבנו מתוך ניסיון בשטח. לאחר פיתוח התוכנה אותיות הפלא, התחלנו לטפל בילדים שהגיעו לגיל תשע עשר ואף יותר. הורים די מיואשים התקשרו אלינו, וסיפרו בקול הססני את הסיפור של ילד שלא מצליח בכלל במשימה. ניסו כל מיני שיטות, אך אלה לא הועילו.
גשר לקריאה מתבססת על מספר עקרונות:

חשוב ליצור קשר טוב עם הילד. אפשר לעשות זאת באמצעות יצירה, משחק או תנועה.
בתחילת התכנית הלימוד יהיה בעזרת תוכנות מחשב. אותיות הפלא לשלבי רכישת הקריאה ותולעת ספרים לשלבים של שיפור השטף. בשיעור משולבות פעולות יצירה ותנועה.
הלימוד יהיה יום יומי. בכל פעם יש להתאמן כחצי שעה. .
שיתוף ההורים חשוב מאוד, הן מהבחינה הרגשית והן מהבחינה המעשית. מקבלים תכנית אימון לכל השבוע.
הלימוד יכול להיות יחידני (בבית התלמיד או בקליניקה) או בקבוצה. הקבוצה נותנת כוח לתלמיד, מורידה חרדות ונותנת מוטיבציה. .
חייבים לתת לילד חווית הצלחה מכל שלב בלימוד. כנראה שהחומרים המשתחררים במוח במצב של חווית הצלחה חיוניים להנעת מעגל הלמידה.


גשר לקריאה בבתי ספר

ביוזמתה של טל ניסים מאגף שח"ר במחוז הצפון, לאה גורלי מנהלת רווחה חנוכית בעירית עכו ותמר פתחיה מאגף שח"ר במשרד החינוך ערכנו תכנית נסיונית בבית ספר שז"ר בעכו. בית הספר נבחר בזכות יכולתו לבצע תוכניות לימוד מגוונות מתוך ראיה של טובת התלמיד והמורה. לפרוייקט נבחרו עשרה תלמידים שעדין לא קראו למרות כל המאמצים הרבים שהושקעו בילדים אלה במשך השנים. קבוצה אחת כללה חמישה ילדים בכתה ב' שעדין לא רכשו את הידע הדרוש לקריאה ובקבוצה אחרת 5 תלמידים שרכשו את אבני היסוד, אך לא הצליחו מעולם ליצור קריאה שוטפת ומשמעותית. לפרוייקט נבחרו שתי מורות: טובה זינגר וענת אביסרור שתי המורות מתמחות בהוראת הקריאה בגיל הצעיר ומצטיינות בפתיחות ובנחישות, שהיא קריטית להצלחת הפרוייקט.

מספרת דליה פיירמן, מנהלת בית הספר: התכנית גשר לקריאה התאימה לילדים אלה כמו כפפה ליד. לאחר מספר שבועות, באוירה מאוד נעימה, אנו מציינים שרמת הקריאה של התלמידים עברה קפיצת מדרגה משמעותית. הם אינם חוששים ומחכים בשמחה לשיעור.

על אותיות הפלא

אותיות הפלא היא תוכנה המלמדת את הילדים את יסודות הקריאה. הילדים מכירים את האותיות ואת סימני הניקוד, לומדים לחבר אותם ולתרגם את הצירוף לצליל ואת הצלילים למילים.
לתוכנה מספר יתרונות בולטים:
התוכנה מאפשרת למבוגר המתווך להתאים את הפעילויות לכל ילד בעזרת מנגנון משוכלל להתאמה אישית. ניתן לבחור את האותיות ואת סימני הניקוד, את אורך המילים בפעילויות ועוד.
התוכנה עושה שימוש בו זמנית בשני חושים חשובים ללימוד הקריאה והכתיבה: הראיה והשמיעה. יתר על כן, השימוש בעכבר יוצר אצל המשתמש הרגשה שהוא יוצר את הצלילים בעצמו. לילדים המתקשים בתרגום הגרפו-פונמי, זה מהפך אמיתי!
התוכנה מכילה סיפורים ומאפשרת לילד להקליט את עצמו ברשמקול וירטואלי. כלי זה יוצר אצל כל ילד חווית הצלחה ומפתח את יכולת הבקרה העצמית על איכות הקריאה.
.התוכנה פתוחה ומאפשרת להוסיף מילים וסיפורים. המילים החדשות ישת\לבו מייד במשחקים השונים והסיפורים יתמיינו באופן אוטומטי לפי התנועות המופיעות בסיפור
. התוכנה קלה להפעלה ומאפשרת לכל ילד להרגיש שהוא יכול לתרגל באופן עצמאי לאחר תיווך קצר של המבוגר. התרגול מלווה בתגובות חיוביות המחזקות את הביטחון העצמי של הילדים.
כל הילדים, כולל ילדים שאובחנו אצלם קשיים בקשב וריכוז או לקויות למידה שונות, יהנו מתרגול נעים, איכותי ומאוד מועיל.

לקריאה נוספת אודות אותיות הפלא
להורדת התוכנה ל-10 נסיונות חינמיים
לטופס הזמנה מאובטח


.

מעוניינים לקבל הסבר נוסף על גשר לקריאה או על אותיות הפלא?

שם: * טלפון נייד: * דואר אלקטרוני: * פרט קצת:
  מי אנחנו?     צור קשר  

  054-4212-942